Przejdź do głównej zawartości

Słowa są ważne

Szkolny KOD Komunikacji

Elomelo, Lofciać, Joł men, Eloszka, nieogar, Spipać, W porzo, lambadziara, Foch forever, Najsik, Legitne, Sztos, jesieniara, Baobao, Dzban, Spoczko, Koksiarsko, Epickie, dilować na mikserze, aprejsal, fakap, updejtowanie, briefowanie, czelendżować, valueadded.

Kilka przykładowych wyjaśnień

1.    Crushować – podkochiwać się w drugiej osobie

2.    Naura - nowe określenie na pożegnanie -zastąpiło niemodne już "narka" czy "nara"

3.    ESSA - określenie, że coś się udało

4.    K - zastąpiło słowo "ok", które -mimo dwóch liter -w Internecie okazało się niestety zbyt długie

5.    LEL - od angielskiego "laughing extremely loud", czyli "śmiać się bardzo głośno". Dawniej podobnym wyrażeniem było "LOL", obecnie zastąpiło je "LEL"

6.    SWAG - słowo tożsame z polskim lansowaniem się, czyli sztuką autoprezentacji. Używa się go zazwyczaj w kontekście osób, które chcą błyszczeć i brylować wśród uczniów

7.    YOLO - od angielskiego "you only live once", czyli "żyje się tylko raz". Zwrot bardzo często używany przez młodzież w kontekście wyzwań, osiągnięć czy też zakładów

8.    Rel – Słowo "rel" w młodzieżowym slangu może mieć kilka znaczeń w zależności od kontekstu. Jedno z powszechnie używanych znaczeń to skrót od angielskiego słowa "relationship", oznaczającego związek lub relację między dwiema osobami. Może być stosowane do opisywania zarówno romantycznych relacji, jak i relacji przyjacielskich.

9.    Sigma - W młodzieżowym slangu, słowo "Sigma" często odnosi się do określonego typu osobowości lub stylu życia, inspirowanego pojęciem "sigma male". Sigma male to termin pochodzący z teorii dotyczącej dynamiki społecznej, zwłaszcza w kontekście relacji międzyludzkich i hierarchii społecznej. Uczniowie używają tego słowa określając tak kogoś fajnego.

10.   Cringe – W młodzieżowym slangu, słowo "cringe" jest używane, aby opisać sytuacje, zachowania, lub treści, które wywołują uczucie nie komfortu, zażenowania, lub nieprzyjemności. To może dotyczyć czegoś, co jest postrzegane jako dziwaczne, niezdarnie, nieśmieszne, bądź nieadekwatne w sposób, który wywołuje nieprzyjemne odczucia u innych.

11.   Delulu - "Delulu" pochodzi z angielskiego słowa "delusional", które oznacza utrzymanie błędnych przekonań, pomimo dowodów przeciwnych. W slangu młodzieżowym może być używane zarówno w formie przymiotnika, opisując cechy danej osoby, jak i rzeczownika, aby opisać kogoś, kto manifestuje takie zachowania.

12.   NPC - W młodzieżowym slangu, zwrot "NPC" odnosi się do terminu używanego w kontekście gier komputerowych i oznacza "Non-Player Character" czyli postać niezależną od gracza. W tym kontekście, NPC to postać sterowana przez sztuczną inteligencję, a nie przez rzeczywistego gracza.

Jednakże, w pewnych przypadkach, termin "NPC" został zaadaptowany do slangu internetowego i społeczności online, aby opisać osobę, która jest uważana za pozbawioną własnych myśli, niekreatywną lub podążającą ślepo za panującymi trendami lub poglądami. W takim kontekście używane jest jako skrót od "Non-Playable Character" w życiu rzeczywistym, sugerując, że dana osoba działa jak automatyczna postać, pozbawiona indywidualności czy autentyczności.

13.   Slay - W młodzieżowym slangu, wyrażenie "slay" jest używane, aby określić, że ktoś wykonuje jakieś zadanie, prezentuje się lub działa imponująco, z dużym pewnością siebie i stylowo. Termin ten jest często stosowany w pozytywnym kontekście, aby wyrazić podziw lub uznanie dla czyichś umiejętności, wyglądu czy osiągnięć.


 

 

Dodatek - Gesty

 

Podniesiony kciuk w górę może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu i kultury. Oto jedna z nich - pozytywne potwierdzenie lub zgoda: W wielu krajach, podniesiony kciuk oznacza pozytywne potwierdzenie, zgodę lub aprobatę. Może to być używane jako gest zrozumienia, akceptacji lub pochwały, ale może mieć też znaczenie negatywne.

W Polsce gest podniesionej dłoni z otwartą dłonią i palcami skierowanymi do góry może mieć kilka różnych znaczeń, w zależności od kontekstu:

1.    Powitanie: W niektórych sytuacjach gest podniesionej dłoni może być używany jako forma powitania, szczególnie gdy chce się wyrazić przyjazne nastawienie wobec kogoś.

2.    Zakończenie rozmowy: Podniesiona dłoń może również oznaczać zakończenie rozmowy lub interakcji, podobnie jak gest "do widzenia" lub "do zobaczenia".

3.    Prośba o uwagę: W niektórych przypadkach podniesiona dłoń może być używana jako gest proszący o chwilę ciszy lub uwagi.

4.    Znak zgody lub akceptacji: W niektórych sytuacjach gest ten może również oznaczać zgodę lub akceptację.

Viktoria" zwykle oznacza zwycięstwo, sukces lub triumf. Jest to powszechnie używany gest, szczególnie podczas obchodów, celebracji sportowych, wydarzeń politycznych lub w sytuacjach, gdy chce się wyrazić radość z osiągnięcia czegoś ważnego.

Pokazywany zewnętrzną stroną dłoni może być postrzegany jako obraźliwy lub wulgarny. Może być interpretowany jako wyrażenie agresji, wyzwania lub nawet wulgaryzm.

Słowa - można ich użyć w różnym znaczeniu do przekazania informacji.

 

ten gest znaczy: "spadaj"
a ten gest w Austrii i Nowej Zelandii znaczy?
 

 LIST ZUZI

Tekst znaleziony w moich archiwach nauczyciela, wychowawcy z lat 90 - tych tego stulecia. Nie mam pojęcia kto jest autorem.

 Kochani Mamusiu i Tatusiu!

Nie pisałam do Was od czasu, kiedy wyjechałam do internatu i naprawdę jest mi bardzo przykro, że mogłam być tak bezmyślna i nic do was nie napisać wcześniej. Teraz jednak opowiem Wam o wszystkim, co się u mnie zdarzyło, ale proszę, przed przeczytaniem dalszej części listu usiądźcie. Będzie się Wam dużo lepiej czytać na siedząco, więc zróbcie to proszę, dobrze? No, więc u mnie teraz już wszystko naprawdę bardzo dobrze. To pęknięcie czaszki i wstrząs mózgu, który miałam wtedy, kiedy wyskoczyłam z okna internatu – bo zaraz po moim przyjeździe wybuchł pożar – już mi zupełnie przeszły. W szpitalu byłam tylko dwa tygodnie i teraz widzę już prawie zupełnie normalnie i tylko raz na dzień mam to okropne bóle głowy. Na szczęście, ten pożar w internacie i mój skok z okna widział pracownik stacji benzynowej, która jest w pobliżu, no, więc zadzwonił po straż pożarną i karetkę pogotowia. Odwiedzał mnie też w szpitalu i teraz, kiedy nie mam, gdzie mieszkać, bo internat się spalił, zachował się niezwykle uprzejmie i poprosił, żebym zamieszkała razem z nim. Jego mieszkanie jest wprawdzie w piwnicy, ale zostało bardzo fajnie urządzone. On jest bardzo sympatycznym chłopcem, jesteśmy bardzo zakochani i chcemy się pobrać. Nie ustaliliśmy jeszcze daty ślubu, ale na pewno pobierzemy się, zanim moja ciąża stanie się bardzo widoczna. Tak, Kochani Rodzice, spodziewam się dziecka. Wiem jednak, jak bardzo chcecie zostać dziadkami i wyobrażam sobie doskonale, jak ciepło powitacie mego dzidziusia. Wiem też, że obdarzycie go taką samą miłością, przywiązaniem i czułą opieką, jakich z Waszej strony doświadczyłam ja sama będąc dzieckiem. Czuję też, że przyjmiecie mojego chłopaka do naszej rodziny z otwartymi ramionami. Jest bardzo dobrze wychowany i choć może niespecjalnie wykształcony, ma ogromne ambicje. Jego rasa i religia różnią się w prawdzie od naszej, ale za dobrze znam Waszą ogromną, wielkość podkreślającą tolerancję, aby podejrzewać, że będziecie mieli coś przeciwko temu. Teraz, kiedy już wszystko wiecie o moim życiu, chciałam Wam powiedzieć, że nie było żadnego pożaru w internacie, nie miałam pęknięcia czaszki ani wstrząsu mózgu, nie byłam w szpitalu, nie jestem w ciąży, nie jestem zaręczona i nie mam żadnego chłopaka. Jednakże w tym semestrze dostanę dwóję z historii i trzy z dwoma minusami z fizyki, chciałam więc, żebyście popatrzyli na te stopnie z odpowiedniej perspektywy. Wasza, kochająca córka Zuzia

Popularne posty z tego bloga

AI Przygoda z informatyką

Akademia VR

  Informacja organizatora, Plakat, Letnia Akademia Wirtualnej Rzeczywistości , 2024 Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), która staje się coraz bardziej dostępna dla przeciętnego użytkownika. Firmy technologiczne inwestują ogromne środki w badania i rozwój technologii VR, co przyczynia się do ciągłego udoskonalania sprzętu i oprogramowania związanych z tą dziedziną. Rozwój tej technologii staje się coraz bardziej przystępny dla ucznia. Powstają pracownie wyposażone w VR.  Rosnąca popularność VR znajduje zastosowanie w różnych obszarach, od rozrywki po edukację, medycynę czy architekturę, umożliwiając tworzenie interaktywnych i immersyjnych doświadczeń dla użytkowników. Nowe, innowacyjne rozwiązania w dziedzinie VR, takie jak urządzenia śledzenia ruchu, kontrolery gestów czy technologia śledzenia wzroku, wprowadzają coraz bardziej zaawansowane sposoby interakcji z wirtualnymi środowiskami. Perspektywy rozwoju VR są niezwykle obie...

PYTHON

  Program komputerowy -  ciąg instrukcji języka programowania. Realizujący odpowiedni algorytm.  języki wysokiego poziomu (np.: Python, C++, Java) języki niskiego poziomu (wewnętrzne). Python jest językiem interpretowanym , co oznacza, że kod nie jest kompilowany, lecz wykonywany linia po linii przez interpreter. Tryb skryptowy jest wykorzystywany do uruchamiania programów napisanych w Pythonie z plików tekstowych. Tryb interaktywny umożliwia natychmiastowe wykonywanie pojedynczych poleceń w interpreter ze. Zainstaluj środowisko Python, np.: https://www.python.org/ lub Mu  https://codewith.mu/ Programowanie to: poszukiwanie informacji, mnóstwo prób, najlepsze rozwiązanie, prawidłowe działanie, logiczne myślenie, kreatywność, uzyskanie oczekiwanego wyniku. Kilka informacji ogólnych: Jak zawsze w życiu tak i w programowaniu obowiązują zasady, pamiętaj o kilku: 1.Ważne są wcięcia - bloki kodu; 2.Polecenia pisz w kolejnych wierszach. Jeżeli upierasz się, żeby pisać kody...

Roboty w edukacji

Zdjęcie własne. Robotyczna mucha . 2024 Uczymy się nie dla szkoły lecz dla życia Na początek film z robotem (źródło:  https://www.youtube.com/watch?v=4I--IL-XMRU&t=163s) "Dzień jak co dzień", chociaż nie, dziś świeci słońce i najprawdopodobniej, coś ciekawego się wydarzy.  Podlałem moje roślinki, które mają oczyszczać powietrze. Codziennie spędzam przed komputerem kilka godzin przygotowując się do zajęć, więc mam nadzieję, że ich wpływ jest pozytywny. Tak jak wiedza, którą codziennie zgłębiam. Informatyka tak szybko się zmienia, rozwija, ewaluuje w stronę ludzkich zachowań, ale o tym potem. Zdjęcie własne: Rośliny oczyszczające powietrze. Robotyka to temat który zajmuje niedzielny poranek. Czytam artykuł w "W cyfrowej szkole" Oeiizk Nr 1 (15) 2023. Roboty jak wszystko inne w informatyce, mają służyć uczniom w ich rozwoju kreatywności, umiejętności twórczego rozwiązywania problemów oraz ciągłym zdobywaniu wiedzy.  Seymour Papert twierdził, że roboty mogą "...

GIMP program do edycji grafiki rastrowej (wstęp)

  Przykładowe programy do pracy z grafiką: 1. Fotor 3.4.1  2. Inkscape 3. Krita 4.1.5 4. Paint Net 4.1.5 5. Photoscape 3.7 6. Vector Kilka słów jak zacząć pracę w programie GIMP  Grafika wektorowa : jest skalowalna. Praca z obiektami (wektorowymi). Przykładowe programy do pracy z grafiką wektorową to, np.: Adobe Illustrator czy CorelDraw Grafika rastrowa (bitmapowa, np.: zdjęcie). Nieskalowalna. Przykładowe programy do grafiki rastrowej to, np.: Adobe Photoshop, GIMP. 

SZCZĘŚCIE W SZKOLE

Autor: M. Urbaczewski.  Szkoła.  2024. CC BY-NC-SA 4.0 Szczęście w Szkole Analiza potrzeb rozwojowych uczniów, ich oczekiwania.  Lekcja wychowawcza z młodzieżą licealną, poświęcona powodzeniu szkolnemu, zadowoleniu, znajdowaniu tego zadowolenia wszędzie, gdzie tylko można, traktowaniu czegoś dobrego, co nas spotkało, jako szczęście w wybranej, wymarzonej szkole. Poniżej wybrane odpowiedzi uczniów, przedstawione w formie obrazka lub pisemnej. Autor: M. Urbaczewski. Uczennica o szczęściu w szkole . 2024. Licencja: CC BY-NC-SA 4.0 Uczeń o szczęściu w szkole (2) . 2024 Uczennica o szczęściu w szkole (3) . 2024.  Uczeń o szczęściu w szkole (4) . 2024.  Uczeń o szczęściu w szkole (5) . 2024.  Uczeń o szczęściu w szkole (6) . 2024 U czennica o szczęściu w szkole (7) . 2024 Uczeń o szczęściu w szkole (8) . 2024 Uczennica o szczęściu w szkole (9) . 2024 Uczennica o szczęściu w szkole . 2024 (10) Uczennica o szczęściu w szkole (11) . 2024 Życie warte jest rozmowy - s...

Cyberbezpieczeństwo

Zdjęcie własne. M. Urbaczewski. Bydgoski Marian Rejewski . 2024 Protoplasta dzisiejszego Internetu to ARPANET ( 1968 rok) mówiono wtedy o sieci, nazwa Internet zaistniała dopiero w - 1974 rok. Chmura obliczeniowa to - 2000 rok. Polska w 1991 roku uzyskała dostęp do sieci Internetu. Internet rzeczy - to każda rzecz podłączona do Internetu. Chcesz ustalić silne hasło - przeczytaj w Internecie o Metodzie Diceware. Cyberbezpieczeństwo - to dziedzina nauki która w najbliższej przyszłości będzie najważniejszym elementem bezpieczeństwa w sieci. Dzisiaj wszyscy powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo w sieci zaczynając od swoich domowych komputerów, laptopów, telefonów itp. czyli wszystkich urządzeń które oparte są na (jakimś) systemie operacyjnym np.: Windows, Android, MacOs itd. Ten problem nie dotyczy nas, dopóki nie doświadczymy cyberzagrożenia samemu. Słyszy się tu i ówdzie o różnego rodzaju zdarzeniach, ale dopóki sami nie doświadczymy braku zachowania zasad bezpiecznego użytkowania urządz...

Karta Pracy . Praca z dokumentem tekstowym

  Karta pracy dla ucznia Praca z dokumentem tekstowym 1.    Wywołaj dowolny tekst przy pomocy kodu =lorem () pięć akapitów po pięć zdań  - osadź obraz w środku tekstu. 2.     Wstaw do dokumentu tekstowego zrzut ekranu. Wskazówka: Wstawianie/Zrzut ekranu/Wybierz obraz/ 3.    Wstaw do dokumentu tekstowego tabelę i przepisz do niej tekst podany poniżej. Tekst wyśrodkuj i pogrub. Matematyka Zbiór Fizyka Moc Informatyka Dziedzina Wykonaj polecenia: ·        Dodaj z prawej strony nową kolumnę. W jej nagłówku wpisz słowo  „Uwagi”. ·        Poniżej tabeli d odaj nowy wiersz. Wpisz w nim słowa: Chemia, Doświadczenie. ·        Plik zapisz pod nazwą Przedmioty_szkolne .docx . Wskazówka : Wstawianie/wybierz odpowiednią opcję/ 4.     Wstaw źródło obrazu przedstawionego poniżej obraz musi być na licencji Creative Commons. Wskazówka: ...